≡ Menu

Joga Śmiechu – to żart czy lekarstwo?

Joga Śmiechu to rodzaj Śmiechoterapii – łączącej śmiech i jogę oddechu. Faktycznie słowo „joga” oznacza integrację ciała i umysłu. Joga śmiechu jest zupełnie nową koncepcją opartą na zasadzie, że śmiech jest korzystny dla zdrowia i że każdy może się śmiać bez stymulacji z zewnątrz. Używa się do tego fizycznych impulsów takich jak klaskanie i skandowanie, prostych figur jogi takich jak rozciąganie, ćwiczenia oddechowe, wzbudzany śmiech i pozytywne afirmacje. Codzienne wykonywanie tych ćwiczeń może Ci pomóc wzmocnić odporność, zredukować stres i odczuwać więcej radości z życia.

Yoga na plaży

Bez żartów
Jak można się śmiać bez słuchania żartów czy oglądania komedii?


Jako dorośli zostaliśmy nauczeni, by śmiech traktować, jako warunkową, mentalną odpowiedź. Inaczej mówiąc słuchamy żartu, przetwarzamy go w naszych umysłach by określić czy „złapaliśmy”, o co chodzi i w rezultacie decydujemy, że będziemy się śmiać.

Dziecięcy śmiech zaś jest z kolei instynktowny i głównie fizjologiczny. Dzieci nie potrzebują starannie przygotowanej puenty, żeby wpaść w dobry humor, śmieją się podczas zabawy, a ponieważ nie potrzebują żadnego powodu by się śmiać, robią to ponad 400 razy w ciągu dnia. Dorośli zaś śmieją się przeciętnie 16 razy na dobę.
Idea jogi śmiechu opiera się na ponownym nauczeniu dorosłych jak się śmiać bez powodu i kultywować radość dziecięcych zabaw.

Jak się to zaczęło?

W 1995r., lekarz rodzinny Dr Madan Kataria wiedząc, że Joga Śmiechu jest najlepszym lekarstwem, stworzył klub składający się z 5 osób, aby spotykać się i śmiać codziennie przez 20 minut. Rezultaty tych spotkań były zaskakujące, każdy czuł się dobrze przez resztę dnia, ale po kilku tygodniach repertuar kawałów grupy wyczerpał się i członkowie grupy gotowi byli zakończyć spotkania.
Niezrażony Kataria przeprowadził dalsze badania i odkrył, że nasz organizm nie wyczuwa różnicy pomiędzy naturalnym, a udawanym śmiechem, więc zarówno wtedy, gdy zrywasz boki oglądając twoją ulubioną komedię, czy gdy udajesz śmiech albo wprawiasz się w śmiech powtarzając proste „ha ha ha ha”, to psychologiczne efekty są za każdym razem takie same. Więc Kataria wrócił do grupy i zasugerował, żeby udawać śmiech. Ten udawany śmiech szybko przechodził w prawdziwy śmiech i następnie był zaraźliwy, co powodowało, że cała grupa trzęsła się ze śmiechu. I tak oto narodziła się Yoga Śmiechu.

Korzyści zdrowotne są oczywiste…
Oddychanie jest istotne dla naszego zdrowia, nie wspominając o tym, że jest konieczne do życia, jednak większość ludzi nie oddycha prawidłowo. Oddychają tak płytko, że dwutlenek węgla wbudowuje się w płuca. Jednak, kiedy oddychamy głęboko i powoli, nabieramy więcej tlenu, który wypiera dwutlenek węgla, dzięki czemu więcej tlenu dociera do komórek i do mózgu.
Joga śmiechu łączy dwa wspaniałe sposoby by dostarczyć ci więcej tlenu – jogę oddechową i śmiech.

Poprzez wykonywanie ćwiczeń śmiechu sugerujemy mózgowi, że jest szczęśliwy, co powoduje, że wyzwalamy te same chemiczne reakcje w naszym ciele jak wtedy, gdy naprawdę jesteśmy szczęśliwi. Po pewnym czasie te reakcje stają się nawykiem i zauważasz, że czujesz się coraz bardziej szczęśliwy, niezależnie od zewnętrznych okoliczności.

Oglądnij ten film, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Dr. Madan Kataria i, aby nauczyć się podstawowych ćwiczeń.

{ 2 comments… add one }

  • e-motywatorka Listopad 6, 2010, 1:00 pm

    Dobrze jest czuć się dobrze. Dobrze jest wyłapać moment dobrego samopoczucia i podkręcić to uczucie na tyle, by nam się same usta układały w uśmiech :) Albo: należy pamiętać, że emocje podążają za fizjologią, więc szczerzymy się przez kilka minut, a emocje odpowiedzą :) Albo jeszcze – wspinamy się myśl po myśli lub wypisujemy pozytywne aspekty czegoś, lub tworzymy doskonałą sytuację w głowie – dla samej radości procesu (właśnie to prezentuję u siebie).
    Byłam tu już kilka razy, więc chyba powoli kształtuje mi się nawyk 😉 Dobry nawyk. Dzięki za odwiedziny u mnie i zapraszam częściej.

  • sekret Listopad 15, 2010, 10:59 pm

    Dziękuję za super komentarz :) Wspaniale się czyta tak naładowane pozytywną energią teksty!!!

Zostaw Komentarz