≡ Menu

5 najlepszych technik twórczego myślenia

Jest takie powszechne przekonanie, że kreatywność jest jedną z najbardziej pożądanych i wartościowych umiejętności w historii ludzkości. Jest ona czymś podstawowym zarówno w naturze jak i u ludzi.

Kreatywność w naturze


Interesującym jest obserwowanie ogromnej kreatywności małych dzieci, które są w ciągłym ruchu, kręcą się, przewracają, dotykają, chcą poznawać to, co nowe wokół nich. Śpiewają do siebie, szkicują i malują intuicyjnie wybranymi kolorami. A potem, pod wpływem najbliższego otoczenia, uczą się nawyków, które bardzo często w dużym stopniu zabijają ich kreatywność.

Niektórzy mówią, że nie są kreatywni, bo takimi się nie urodzili…
Fakty są inne, wszyscy rodzimy się wyposażeni w kreatywność i jest to tak naturalne jak umiejętność pływania. Nawet, jeśli w jakikolwiek sposób zapominamy, jak to jest być kreatywnym i jak wykorzystywać te zdolności, bo wynika to z silnych wpływów ograniczającego środowiska albo w wyniku jakieś traumy, to jednak zawsze można na nowo odkryć swoją kreatywność. W tym zakresie bardzo pomocne jest stosowanie technik twórczego myślenia.

Dlaczego jest to tak ważne?
Przyjrzyj się milionerom, którzy pomimo kryzysów światowych osiągają sukcesy. Słuchając swojej intuicji podejmują szybkie decyzje i pomnażają swój majątek. To kreatywność stymuluje ich działania. W tym miejscu warto również podkreślić, że kreatywność odnosi się również do naszej osobowości, naszego ja i indywidualizmu. A to jest to, co liczy się w biznesie, nauce, sztukach pięknych czy polityce.

Twórcze myślenie

Przejdźmy do meritum:)
Poniżej przeczytasz o 5 najlepszych technikach twórczego myślenia:
1. Burza mózgów – swobodnie i bez oceniania dzielisz się swoimi pomysłami, z co najmniej jedną inną osobą. Tej techniki używał Einstein.
2. Wprowadzanie przypadkowego elementu – zdefiniuj problem, a następnie wybierz w sposób zupełnie przypadkowy jakieś słowo ze słownika i zastanów się nad powiązaniami pomiędzy nimi dwoma.
3. Używanie odwrotnej burzy mózgów – zmień zdanie pozytywne w jego przeciwieństwo, aby powiedzieć, czym problem nie jest. W przypadku tej metody, odrzucasz to, czym problem nie jest, zostawiając to, co zasadnicze.
4. Technika Napoleona – zachowuj się tak jakbyś był(a) kimś innym. Zmierz się z problemem patrząc na niego z perspektywy innej osoby, myśl w sposób nieszablonowy i wyobraź sobie, że jesteś tą inną osobą i posiadasz jej cechy charakteru i używasz jej sposobów rozumowania.
5. Wolne pisanie – przez z góry wyznaczony okres czasu – np. 20-30 minut, zapisuj na kartce każdy pomysł, jaki przychodzi ci do głowy, bez względu na to, jak bardzo jest on zwariowany i jak bardzo może się on wydawać nierealny. Po prostu pisz w sposób nieprzymuszony i zupełnie swobodny. To przynosi niesamowite rezultaty, które są wykorzystywane szeroko w psychologii osiągnięć.
Wszystkie te metody mają jedno wspólne założenie: odgrywają one zasadniczą rolę w przywróceniu bądź wzmocnieniu twojej kreatywności.

Jeśli ciekawi cię ten temat i w pogłębianiu twórczego myślenia chcesz się posiłkować praktycznymi i sprawdzonymi ćwiczenia, koniecznie zapoznaj się z tą oto interesującą książką:

Ćwiczenia dla twórczego myślenia

A czy ty, na co dzień wykorzystujesz swoją kreatywność?
Jakie stosujesz metody twórczego myślenia?

{ 0 comments… add one }

Zostaw Komentarz