≡ Menu

Co i kto może pomóc w świadomym rozwoju osobistym

rozwój_osobisty

Czas, jaki jest nam dany w życiu jest czymś bardzo relatywnym, w zależności od tego, z jakiego punktu  widzenia się go rozpatruje.  Kiedy zastanawiamy się, co będzie za 20 lat, to moment ten wydaje nam się nieprawdopodobnie odległy. Kiedy z kolei oglądamy się wstecz, to mamy często wrażenie, że od zdarzenia sprzed dwudziestu lat minęła zaledwie chwila. Dopiero dzieci były małe, a już zdają na studia:  „jak z bicza strzelił” jak mówi przysłowie.  Wobec tak szybkiego przemijania naszej egzystencji trzeba się mocno spieszyć, aby udało się odkryć WŁASNY sens życia.

W poszukiwaniu sensu życia w dużej mierze może nam pomóc świadomy rozwój osobisty.  Świadomy, czyli zgodny z tym, co NAPRAWDĘ odczuwamy i mamy ochotę robić, a nie to co robimy na pokaz, by zaimponować innym, albo by nie odstawać od ogółu.  Na ścieżce do świadomego rozwoju osobistego piętrzy się wiele trudności.  Przede wszystkim uzmysłowienie sobie czego chcę i zaakceptowanie tego.  Szczególnie jeśli odbiega to od ogólnie przyjętych schematów, nie jest wcale takie łatwe.  Kiedy to sobie już uświadomimy (a wymaga to uważności  i zajrzenia w głąb siebie), to zwykle pojawiają się obawy przed opuszczeniem  strefy komfortu, która zapewnia nam pewien poziom codziennego poczucia bezpieczeństwa.  Przewartościowanie swego życia wymaga też często wytężonej pracy i konsekwencji, zerwania ze schematami, a czasem nawet z niektórymi znajomymi.

W tak trudnym zadaniu warto szukać sprzymierzeńców zarówno wśród coachów, jak i w literaturze.  Mogą to być kursy prowadzone przez trenerów rozwoju osobistego, np. przez Tadeusza Niwińskiego, albo skorzystanie z którejś z jego książek, np. „No to czego chcesz” ,  „Ja” czy „Elementarz życia”.  Również Ewa Foley, w założonym przez siebie  Instytucie Świadomego Życia, prowadzi zajęcia o tej tematyce.  Poleca nawet roczny program rozwoju osobistego. Pomocne może być też czytanie interesujących blogów np. Michała Pasterskiego.

Ważne, aby nie odkładać tak ważnych spraw na potem, które nie wiadomo kiedy nastąpi.

{ 0 comments… add one }

Zostaw Komentarz