≡ Menu

Wyznaczanie celów – czy naprawdę warto

Wyznaczanie celów

Im więcej wiesz na temat tego, dokąd zmierzasz, tym łatwiej i szybciej możesz się tam dostać, inaczej mówiąc ważnym jest wyznaczenie celów. Nie oznacza to jednak, że musisz od samego początku wiedzieć wszystko zanim podejmiesz jakiekolwiek działanie.


Wręcz przeciwnie, przede wszystkim punktem wyjścia powinien być plan działania, następnie jego wykonywanie i osiąganie perfekcji oraz ciągłe doskonalenie się na drodze do osiągnięcia celów. Nie pozwól, zatem, aby szczegóły oraz tzw. przeszkadzacze, odciągały cię od realizacji celu. Rezultat jest nieunikniony jeśli skoncentrujesz się na tych działaniach, które prowadzą cię bliżej do celu, zaś będziesz unikać tych, które są stratą czasu, np. oglądania telewizji 😉

Co się, zatem składa na proces wyznaczania celów?

 1. Zacznij od wyobrażenia sobie obrazu całości – pomyśl, co to jest, czego tak naprawdę pragniesz. Jakie masz talenty i umiejętności, co lubisz robić i zapominasz o bożym świecie w trakcie robienia tego. Im większy cel i im bardziej zgodny z tym, co kochasz robić, tym łatwiej będzie ci go osiągnąć, bo tym większa chęć działania i tym bardziej chcesz oddać się temu, co robisz.
 2. Stawanie się kimś nowym w tym procesie – zwykle wyznaczanie celów odzwierciedla tworzenie czegoś nowego i opuszczanie twojej strefy komfortu. Aby osiągnąć sukces w tym, co robisz, musisz być otwarty na nowe pomysły, nowe przygody, nowych ludzi na twojej drodze. Musisz umieć się zaadoptować do nowych okoliczności. Ta idea może być w łatwy sposób pokazana na pewnym przykładzie odwrotnym: większość osób wygrywających w Totolotku nie rozumie tej idei i dlatego traci całą wygraną wkrótce po jej cudownym zdobyciu.
 3. Świadomość ograniczeń czasowych – musisz pomyśleć o ramach czasowych, a w szczególności określić datę końcową realizacji celu.
 4. Spisanie wyznaczonych celów – poprzez spisanie celów nadajesz im wymiar mierzalności. Twój ostateczny rezultat jest wynikiem nadania rzeczywistego kształtu początkowym abstrakcyjnym pomysłom. Również spisując cele, widzisz, że są one do osiągnięcia.
 5. Podjęcie działania – to duży krok. Jaki jest, bowiem cel sporządzania kwiecistych planów, wyznaczania celów i ich spisywania, jeśli boisz się podjąć działanie i wdrożyć plan.  Zawsze będą przeszkody na drodze, ale najważniejsze jest przeskoczyć je i iść ciągle do przodu.

Myślisz, że wyznaczanie celów jest to dla ciebie w jakikolwiek sposób przydatne?
Jakie są twoje największe obawy i co cię powstrzymuje od realizacji wyznaczonych celów?
Jakie masz cele?

Podziel się swoimi spostrzeżeniami zostawiając komentarz poniżej.

{ 3 comments… add one }

 • Adam Lipiec 6, 2011, 10:29 pm

  Czytam te artykuły o osiąganiu celów, spełniłem wszystkie warunki i nadal stoję w miejscu. Podjęte działania nie dały żadnego rezultatu, jagby ktoś nie pozwalał mi tego zdobyć

 • hope Marzec 15, 2014, 8:48 pm

  Problem w tym, że ja też wszedłem na drogę do sukcesu, ale dzieje się to wszystko bardzo wolno. Postępy są znikome. Idę wyznaczoną ścieżką konsekwentnie, ale przeżywam załamanie. Jest mi bardzo trudno z tym wszystkim sobie radzić. Pojawia się zwątpienie, niechęć do działania, zmęczenie. Trzeba sobie z tym wszystkim radzić. Najgorszy jest jednak pojawiający się brak wiary w osiągnięcie wyznaczonego celu. To pewnie też naturalna część procesu, ale nie myślałem, że będzie to takie trudne. Mimo wszystko nie poddawajcie się. Warto walczyć do końca. „Pamiętaj o Alamo”
  Pozdrawiam

 • sekret Kwiecień 5, 2014, 11:09 pm

  @ hope,

  to zupełnie normalne, o czym piszesz. Polecam czytanie książek – biografii osób, które dokonały zmian w swoim życiu. Takie książki są bardzo motywujące, bo każda z tych osób przechodziła przez trudności, porażki, niepowodzenia i rozczarowania. Wygrywają ci, którzy uparcie idą do przodu bez względu na trudności.

  Trzymam kciuki!

Zostaw Komentarz