≡ Menu

Koło życia: jak je stosować i interpretować

score-363663-m

Życie ludzkie, to skomplikowany mechanizm. I nie mam tu na myśli jedynie funkcjonowania naszego ciała i wszystkich organów w nim zawartych, lecz tego, co składa się na całość naszego bytowania. Znajdą się tu niewątpliwie obowiązki, (najczęściej związane z pracą czy szkołą),  relacje w rodzinie, kontakty z przyjaciółmi, szeroko pojęty rozwój własny, odpoczynek, rozrywka, finanse oraz dbanie o zdrowie.

Oczywiście każdy człowiek może mieć inne upodobania i priorytety, lecz każdy jest w stanie, przynajmniej w przybliżeniu,  określić to co jest DLA NIEGO w życiu ważne. Mówi o tym już choćby dość powszechna obecnie dyskusja dotycząca kobiet: czy lepiej poświęcić się karierze czy rodzinie. I w zależności od tego, której kobiecie zadamy takie pytanie uzyskamy różne odpowiedzi.


Niewątpliwie  są osoby, które mają tak ściśle sprecyzowane swoje życiowe oczekiwania, że oddają się jednej dziedzinie i są całkowicie szczęśliwe. Jednak większość osób pragnie zachować równowagę pomiędzy różnymi obszarami życia. Jeśli tego nie mają, to czują dyskomfort albo nawet zapadają na zdrowiu (np. pracownicy korporacji, których praca tak absorbuje, że nie mają czasu na odpoczynek ani nic innego).

Jeśli należysz do takiej grupy, która czuje niedosyt związany z prowadzonym przez siebie trybem życia, to pierwszym krokiem prowadzącym do poprawy może być sporządzenie własnego Koła Życia.  Jest to diagram w kształcie koła, na którym zaznacza się informacje dotyczące ważnych dla Ciebie dziedzin oraz stopień ich realizacji w skali od 1 do 10.  Podstawą będzie  sprecyzowanie, jakie są obszary (6 do 8), na których nam w życiu zależy  i ponumerowanie ich wg ważności. Każdy obszar,  z odpowiednim numerem, powinien zostać zaznaczony na odrębnym wycinku koła.

Koło powinno się sporządzić w 2 egzemplarzach. Na jednym egzemplarzu zaznaczamy,  w jakim stopniu realizujemy się w danym obszarze działania, a na drugim egzemplarzu stopień, jaki pragniemy osiągnąć (skala 1-10).

Jeśli obydwa koła pod względem realizacji i oczekiwań są zbliżone, to świetnie. Jeśli jednak są duże rozbieżności, to sygnał, że należy coś zmienić w swoim życiu.

{ 0 comments… add one }

Zostaw Komentarz