≡ Menu

Praktyczne znaczenie wyrażenia: szklanka jest w połowie pusta, bądź pełna

smiling-so-happy-1167491-m

Poszczególni ludzie różnią się między sobą pod wieloma względami.  Oczywiście najbardziej zauważalny jest wygląd zewnętrzny, choć nakazy mody powodują, że często na ulicach można spotkać wiele osób na pozór podobnych.  Jednak po odrzuceniu modnej fryzury, stroju czy makijażu zaczyna się dostrzegać  różnice w rysach twarzy, sylwetce, błysku w oku.  Podobnie jest z temperamentem, zdolnościami, poczuciem humoru  czy sposobem wysławiania.  Niewątpliwie różnice te wpływają w dużym stopniu na jakość życia poszczególnych osobników.


Jednak najistotniejszą różnicą, która niemal tę jakość determinuje i  powoduje, że ktoś uważa się za osobę szczęśliwą  bądź nie, jest coś co można by nazwać syndromem Pollyanny.  Jeśli ktoś nie miał okazji przeczytać powieści o tym tytule, napisanej w 1913 roku przez brytyjską pisarkę Eleanor H. Porter albo obejrzeć nakręconego na jej podstawie filmu, to może nie wiedzieć o kim mówię.  Była to kilkunastoletnia dziewczynka, którą niesprzyjające koleje losu zmusiły do zamieszkania u oschłej i niesympatycznej ciotki.  Jednak „zabawa w radość” polegająca na umiejętności doszukiwania się pozytywów w każdej sytuacji  powodowała, że Polyanna czuła się szczęśliwa i swą radosną postawą zarażała innych.  Stała się odtąd synonimem osoby optymistycznie nastawionej do życia, radosnej i pogodnej.

A gdzie w tym wszystkim jest tytułowa szklanka?  Na każdą, również trudną  sprawę,  człowiek może spojrzeć z dwóch punktów widzenia, podobnie jak na wypełnioną do połowy szklankę z pysznym napojem:  optymista powie, że jeszcze ma pół szklanki tego smakołyku, a pesymista będzie marudził, że już mu została tylko połowa z całości. Niby ta sama szklanka, a jak różne postrzeganie własnego szczęścia lub nieszczęścia.

Na pewno mieliście do czynienia z osobami, które wbrew obiektywnej sytuacji wciąż czują się nieszczęśliwe i pokrzywdzone przez los .  Jeśli pechowo należycie do tej grupy, to zróbcie wszystko, aby zmienić swoje nastawienie i „zarazić się”  sposobem na  życie reprezentowanym przez Pollyannę.

{ 0 comments… add one }

Zostaw Komentarz